فلنج کور یا Blind Flange چیست ؟

فلنج کور یا Blind Flange چیست و چه کاربردی دارد ؟

فلنج کور ( به لاتین Blind Flange ) بصورت مختصر با نام های BL Flange یا فلنج کور کن در بازار صنایع شناخته میشود .

فلنج ها قطعاتی به شکل دیسک یا گرد هستند که در تمامی فلنج ها بر اساس کلاس کاری فلنج تعداد مشخصی سوراخ های گرد با قطر یکسان جهت اتصال این قطعه توسط استادبولت ( پیچ و مهره ) به سایر قطعات را امکان پذیر میسازد . تعداد این سوراخ ها میتواند 2,4,6,8,10,.. باشد که بر اساس کلاس های کاری فلنج مشخص میشود و کلاس فلنج های موجود در پترو تجهیز کاسپین 150# , 300# PN6 , PN10 , PN16 ,PN25 , PN40 , 2500# , 1500# , 900# , 600# میباشد . فلنجها قطعاتی هستند که به راحتی قابلیت باز و بسته شدن را دارند و در خطوطی که نیاز به تعمیرات و باز و بسته کردن خط سیال را دارند بسیار مورد استفاده قرار میگیرند .

شما جهت کسب اطلاعات حرفه ای مانند کلاس کاری مورد نیاز ، تعداد سوراخ ها ، ابعاد دقیق فلنج و سایر اطلاعات مهندسی میتوانید فایل تهیه شده در شرکت پترو تجهیز کاسپین را در قسمت بالای همین صفحه دانلود و مطالعه فرمائید .

فلنج های کور یا Blind Flange مانند تصویر بالای صفحه سایت پترو تجهیز کاسپین ، قطعه ای به شکل گرد میباشد که از یکطرف این دیسک که فیس Face فلنج ( قسمت پایینی ) و قسمت بالایی Flange End نامیده میشوند .

 • کلیه فلنج های موجود از قسمت پایینی یا FACE به چند تایپ زیر تقسیم میشوند :
 1. FF = FLAT FACE یا فلت فیس دارای سطحی صاف
 2. RF = RAISED FACE ریس فیس دارای سطح برجسته با شیارهای زیاد
 3. RTJ = RING TYPE JOINT رینگی دارای شیاری جهت قرار گیری یک رینگ شش ضلعی OCTAGONAL یا رینگ گرد OVAL
 4. M&F = MALE & FEMALE این نوع فلنج های از قسمت پیشانی به شکل نر و ماده میباشد .
 5. T&G = TONGUE & GROOVE FLANGE یکی از فلنج ها دارای یک شیار برجسته و دیگری یک رینگ برجسته جهت اب بندی یکدیگر دارند .

فلنج کور کن در واقع نوعی از تایپ End فلنج میباشد که همانطور در تصویر میبینید به فاقد هرگونه سوراخ جهت عبور سیال میباشد و فقط جهت مسدود نمودن خط مورد استفاده قرار میگیرد . فلنج های کور در سایز و کلاس های مختلفی و مطابق با استاندارد های ASME B16.5 و ASME B16.47 در شرکت پترو تجهیز کاسپین موجود میباشد که شما میتوانید اطلاعات فنی دقیق را از فایل آماده شده در این مجموعه ( PTC FLANGES HANDBOOK ) دانلود و مطالعه فرمائید .

شکل ظاهری فلنج های کور یا BLIND FLANGE به واسطه نام و کاربرد فلنج ( کور کن ) فاقد هرگونه سوراخ جهت عبور سیال است و به راحتی قابل تشخیص میباشد .


شرکت پترو تجهیز کاسپین از سال 1390 در زمینه واردات انواع فلنج های کور BLIND FLANGE در متریال و سایز های مختلف از معتبرترین برندهای روز دنیا فعالیت میکند و هم اکنون آماده همکاری در زمینه واردات و تامین فلنج کور با برند های معتبر به آن شرکت محترم میباشد • فلنج های کور BLIND FLNAGE در متریال های مختلفی تولید و ارائه میگردد که برخی از برندهای موجود در پترو تجهیز کاسپین به شرح زیر میباشد :
 • ASTM A105 ( FORGED CS )
 • ASTM A182 GR.F304 / 304L / 304H
 • ASTM A182 GR.F316 / 316L / 316H
 • ASTM A516 GR.70
 • ASTM A694 GR.F42
 • ASTM A694 GR.F52
 • ASTM A694 GR.60
 • ASTM A694 GR.F65
 •  ASTM A350 GR.LF2 & LF3 ( CLASS 1/2)

برخی از برندهای قابل تامین فلنج کور

فلنج گالپرتی GALPERTI

فلنج گالپرتی GALPERTI

فلنج فد FAD

فلنج فد FAD

فلنج شنسی SHINSEI

فلنج شنسی SHINSEI

فلنج ملسی MELESI

فلنج ملسی MELESI

فلنج بیندا گالپرتی BINDA GALPERTI

فلنج بیندا گالپرتی BINDA GALPERTI

فلنج بنکن BENKAN

فلنج بنکن BENKAN

فلنج اولما ULMA

فلنج اولما ULMA

فلنج ویراج VIRAJ

فلنج ویراج VIRAJ